Güvenlikli iskele kurulumu işçilerin güvenle işlerine odaklanmasına katkı sağlamaktadır. Güvenlikli iskele tüm bina yapılarında inşaat, bakım, onarım ve yıkım işlerinde kullanılan; çalışma yapılan alana hem güvenli erişim imkânı veren hem de güvenli çalışma ortamı sunan geçici inşaat yapılarıdır.

Güvenlikli iskele kurulumu iş sağlığı ve güvenliği açısından en riskli sektörlerin başında gelen inşaat sektörü için oldukça önemli bir aşamadır. Bir güvenlikli iskele bazı bileşenlerden meydana gelir. Bunlar, ana taşıyıcı (pano), yatay korkuluklar, çapraz korkuluklar, güvenli çalışmayı sağlayan platformlar ve güvenli erişim için geçiş merdivenleri olarak sıralanabilir.

Güvenlikli İskele Kurulumu

Güvenlikli İskele Kurulumu Nasıl Yapılır?

Firmamız dünyaca kabul gören standartlarda güvenlikli iskele kurulumu yapmaktadır. Gerekli ön hazırlıklar bitirildikten sonra işlem aşamaları şöyle özetlenebilir:

 • İskelenin kurulacağı yöndeki tüm alt ayar milleri yerleştirilerek çerçeveler takılır.
 • Yatay korkuluk borularının çerçeveler arasına montajıyla kurulum devam eder.
 • İki çerçeve arasındaki mesafeye uygun olan diyagonal bağlantı borusunun montajı yapılarak sistemin yük altındaki sağlamlığı arttırılır.
 • Yatay pozisyondaki diğer modül tamamlanarak merdivenli platform ve normal platformlar sisteme dahil edilir.
 • Merdivenli platform aracılığıyla bir üst kata çıkılarak buradaki modülün kurulumuna çerçevelerin yerleştirilmesiyle başlanır.
 • Kurulum yatay korkuluk borularının montajı yapılarak devam eder.
 • Diyagonal bağlantı borusunun üst modüldeki montajı yapılır.
 • İskele güvenlik boruları sisteme dâhil edilerek uç kısımlarda güvenlik sağlanır.
 • Süpürgeliklerin montajı yapılır.
 • Merdivenli ve normal platformların sistemdeki yerini almasıyla üst modülün kurulumu tamamlanır.
 • Belirlenen noktalarda sabitleme montajı yapılarak iskelenin cepheyle olan bağlantısı sağlanır.
 • İskelenin en üst katına ulaşıncaya kadar merdivenli platform adımları tekrar edilerek kuruluma devam edilir.
 • İskelenin son katına gelindiğinde korkuluk dikmeleri takılır ve yatay korkuluk borularının montajı yapılır.
 • İskele güvenlik borusu ve süpürgeliklerin sisteme eklenmesiyle kurulum tamamlanır.
Güvenlikli İskele Kurulumu

Güvenlikli İskele Sistemi Kurulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

İskele kurulumunu kim yapar? Meda İskele gibi deneyimli firmalar, güvenlikli iskele kurulumlarında da yanınızdadır. Güvenlikli iskele nasıl kurulur? İskeleyi proje alanında güvenli bir şekilde hazır hale getirebilmek için iskele kurulum standartları dikkate alınmalıdır.

Öncelikle kurulum yapılacak zeminin sağlamlığı kontrol edilmelidir. İskelenin kendi ağırlığından ve üzerindeki yüklerden ötürü oluşabilecek kaymalara karşı önlem alınmalıdır. Kurulum eğer toprak veya dolgu zemin üzerine yapılacaksa zemine sıkıştırma yapılmalıdır.

İhtiyaç olan hallerde iskelenin zeminle temasını sağlayan alt ayar millerinin altına ahşap takozlar yerleştirilerek yükün daha geniş bir alana yayılması sağlanabilir. Montaj işleminin ilk aşaması alt ayar millerinin yerleştirilmesidir.

İş güvenliği, projeler için olmazsa olmazdır. İşçi sağlığının korunması firmanın öncelikli görevi olmalıdır. Bu konu sadece işçiler için değil, firma ve  için de önemlidir. Güvenlikli iskele kurulum seçenekleri, bir kısmı aşağıdaki listede sıralanan tüm iskele tipleri ve kalıp sistemleri için uygulanabilir durumdadır.

 • Flanşlı iskele
 • Dış cephe iskele
 • Modüler dış cephe iskeleleri
 • Kovanlı iskele
 • H tipi iskele sistemleri
Güvenlikli İskele Kurulumu

Güvenlikli iskele: Güvenli Çalışma Alanı

Günümüzde modern yapıların hızlı, kaliteli ve güvenli bir şeklide yapılmasını sağlayan en önemli unsurların başında, teknolojik kalıp ve iskele sistemlerinin kullanılması gelmektedir.

İstatistiksel çalışmalara göre ülkemizdeki her 3 ölümlü iş kazasından 1’i inşaat/yapı sektöründe yaşanmaktadır. Uluslararası normlara uygun endüstriyel kalıp ve iskele sistemlerinin kullanımının yaygınlaşması, yaşanan iş kazalarının ciddi oranda azalmasını sağlayacak önemli bir unsur olarak dikkat çekmektedir.

Güvenlikli iskele, farklı iskele tipleri için uygulanabilirdir. Farklı alt alanları olan dış cephe iskeleleri de bunlar arasındadır. Dış cephe iskele nasıl kurulur? Güvenlikli dış cephe iskele kurulumu, daha önce bahsettiğimiz kurulum aşamalarından çok da farklı değildir. Kurulum alanının zemin yapısı ve ölçüleri gibi ön araştırmalar tamamlandıktan sonra, şartlara uygun olarak kuruluma geçilir.

Meda İskele, aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği konusunda danışmanlık hizmeti de vermektedir. Güvenlikli iskele fiyatları gibi konular hakkında bilgi almak ve ülkenin dört bir yanından satın alım taleplerinizi iletmek için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOG

YAPILAN İŞLERE AİT GÖRSELLER

Etiketler

H İskele Kiralık İskele Meda İnşaat Meda İskele

Call Now Button